Φόρτωση Εκδηλώσεις

Λεπτομέρειες

Το «Welcome to UP 2023» πάει βόλτα τους φοιτητές στην Πάτρα και τους συστήνει τα αξιοθέατα, τις κρυφές της γωνιές, την ιστορία της και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της, σε συνεργασία με το Ίδρυμα Τοπάλη. Αστικές διαδρομές και ξεναγήσεις μετά περιπάτου, δίνουν στους νέους φοιτητές του Πανεπιστημίου Πατρών την ευκαιρία να γνωρίσουν ολόπλευρα την πόλη που τους υποδέχεται και στην οποία θα περάσουν τα φοιτητικά τους χρόνια.

Την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου οι αστικές διαδρομές έχουν «οδηγό» την Αρχαιολόγο – διπλωματούχο Ξεναγό – ΜΑ Μουσειολόγο, Νικολέττα Παλαιολόγου

Από τις 11:00 πμ. και για 1,5 με 2 ώρες, οι φοιτητές θα γνωρίσουν το ιστορικό κέντρο της Πάτρας και το θαλάσσιο μέτωπο.
Το πρόγραμμα έχεις ως εξής:
-Συγκέντρωση στην πλατεία Γεωργίου Α’ (Θέατρο Απόλλων) με ξενάγηση στην ιστορία και τη μορφολογία του χώρου.
-Πορεία μέσω της οδού Μαιζώνος και ακολούθως της Αγίου Νικολάου, προς την πλατεία Τριών Συμμάχων. Στη διαδρομή ξενάγηση στην αρχιτεκτονική μορφολογία των κτιρίων και την ιστορική τους αξία.
-Ακολούθως, μέσω της οδού Αγίου Ανδρέου πορεία έως την Αγγλικανική Εκκλησία και επιστροφή μέσω της οδού Σατωβριάνδου στην πλατεία Εθνικής Αντιστάσεων (Όλγας), με αναφορές κατά τη διαδρομή στα κτίρια και την ιστορία των χώρων.

Λεπτομέρειες

Ημερομηνία:
20 Οκτωβρίου, 2023
Ώρα:
11:00 πμ - 1:00 μμ
Κατηγορίες Εκδήλωση:
,
Ετικέτες Εκδήλωση

Χώρος Διεξαγωγής

Πάτρα

Share This Story, Choose Your Platform!